wtorek, 29 marca 2011

Czujnik tlenu NGK

       W Polsce krąży obecnie około 12 milionów pojazdów benzynowych z katalizatorem ,a w przyszłości będzie ich coraz więcej .Sonda lambda, mierzące skład spalin pozwalają na regulację składu mieszanki paliwowej przez co umożliwia prawidłowe działanie katalizatora,a ty samym redukcje emisji szkodliwych substancji, zawartych w gazach spalinowych.Konserwacja tego czujnika stanowi warunek konieczny nie tylko do sprawnego działania silnika ale i jakości powietrza jakim oddychamy.
      Zatem firma NGK która od ponad 20 lat zajmuje się produkcją sond lambda.Obecna jej produkcja sięga dziesiątek milionów sztuk które są dostarczane do pierwszego montażu fabrycznego jak i na rynek części zamiennych.
      W samochodach wykorzystuje się różnego rodzaju sondy,podgrzewane lub nie podgrzewane,które wytwarzają sygnał w postaci napięcie lub rezystancji. Silniki nowej generacji,z wtryskiem bezpośrednim benzyny  potrzebują do działania na ubogiej mieszance sondy liniowej zdolnej do odczytu zawartości twutlenku  węgla w resztkach gazów.
      Obecnie są dwa rodzaje sond lambda to jest sonda oparta o dwutlenek cyrkonu której centralny rdzeń stanowi ceramiczny materiał w kształcie palca,który w temperaturze około 300 stopni cencjusza staje się przepuszczalna dla jonów tlenu.Zewnętrzna cześć ceramiki jest owiewana przez gazy wydechowe zaś w części wewnętrznej znajduje się powietrze,wprowadzone za pośrednictwem przewodów połączeniowych.
Obie powierzchnie są powleczone cienką warstwą platyny,pełniące funkcję elektrody.Ponieważ stężenie tlenu na obydwu płaszczyznach jest różna,następuje przemieszczenie się jonów tlenu,w skutek tego następuje wytworzenie napięcia(volt).Napięcie powstałe wskutek ciągłego przepływu jonów tlenu stanowi miarę składu mieszanki paliwowo/powietrznej.
     Sonda oparta o dwutlenek cyrkonu jest wyposażona w specjalną rurę ochronną,zabezpieczającą przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz termicznymi,spowodowanie bryzganiem wody.Sonda jest niezwykle czuła na benzynę ołowiową,która ją uszkadza.
    W sondach opartych o dwutlenek cyrkonu, dzielą się sondy na EGO (niepodgrzewane) oraz HEGO (podgrzewane). W modelach EGO kabel w kolorze czarnym przekazuje sygnał do jednostki sterującej silnikiem. Stykiem z masą jest gwint czujnika stykający się z rurą wydechową. Modele HEGO są wyposażone w 3 lub 4 kable: czarny - przesyła sygnał, podgrzewacz zasilany jest przez 2 białe kable, a styk z masą jest szary.

Przykład sondy HEGO z 4 kablami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz